Tamara Baczkowska-Urban

Warszawianka, jest członkiem Związku Artystów Polskia Sztuka Użytkowa, Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Czytaj więcej...

Alina Skiba

Malarka, reżyser, producent filmowy, artysta plastyk, scenograf, satyryk. Jest Synestetykiem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Przez większość część życia z sukcesem  realizowała  autorskie filmy, jako reżyser, scenarzysta i scenograf oraz  wykładowca uniwersytecki.  

Czytaj więcej...

Maria Więckowska (1925 – 2010)

Maria (Dzidka) Więckowska urodziła się w rodzinie oficerskiej w Dęblinie 16 listopada 1925 r. Ojciec, Władysław, zmarł tragicznie w 1929 r., a rodzinę utrzymywała ukochana matka, Franciszka. Szkołę podstawową ukończyła w 1938 r. w Jarosławiu. Tamże, w ogólnopolskim konkursie rysunkowym dla dzieci organizowanym przez Polskie Radio, zdobyła I nagrodę. Egzamin dojrzałości złożyła we Wrocławiu w 1947 r. i w tym samym roku zdała egzamin wstępny na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.  

Czytaj więcej...

Jacek Malczewski (1854 – 1929)

Jacek Malczewski, herbu Tarnawa, przyszedł na świat w Radomiu 14 lipca 1854 roku. Zmarł w Krakowie 8 października 1929 roku. Był polskim malarzem, jednym z głównych twórców symbolizmu – na przełomie XIX i XX wieku. Malczewski przyszedł na świat w Radomiu, w dość starej, ale pozbawionej ziemskich majątków rodzinie zaliczanej do szlachty. Z tego też rodu Malczewskich z miejscowości Malczew pochodził sławny również niegdyś poeta Antoni Malczewski.

Czytaj więcej...